Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir?

Yazar 21 Eylül 2017Varis Tedavi Hizmetlerimiz
Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir? Derin ven trombozu bacaklarda kalça içindeki derin toplardamarda pıhtılaşma oluşması sonucu damarların tıkanmasıdır. Tromboz sıklıkla bacaklarda ve kalça bölgesindeki derin toplardamarlardadır. DVT’nin yol açtığı en tehlikeli durum akciğere pıhtı atmasıdır. Akciğerdeki atardamar tıkanması durumu olup farklı kronik belirtiler vardır. DVT’de pıhtı çoğunlukla diz altında baldır bölgesindeki kaslardaki toplardamardan başlayıp daha yukarıya uyluk ve kasık toplardamarına ve hatta karın içindeki ana toplardamara (Vena Cava Inferior) ulaşabilir. Pıhtı ile tıkanan toplardamarın seviyesi diz bölgesinden ne kadar yukarıda olursa hastalığın şiddeti ve sonrasında oluşacak problemler o kadar fazla olmaktadır.

DVT Belirtileri Nelerdir?Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

DVT özellikle diz altı baldır bölgesindeki venlerde görülür. Bazen hiçbir belirti vermediği gibi akciğer embolisi gibi çok ciddi, ölümcül komplikasyona yol açabilir. Sıklıkla görülen belirtileri şunlardır; tıkanıklık bölgesinde bacakta şiddetli ağrı, şişlik, o bölgede sıcaklık ve kızarıklıktır.

Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

  •  Immobilite: Toplardamardaki kan akımının yavaşlaması. Yavaş akan kan, normal akan kana göre daha çok pıhtı oluşturma riski taşır. Bazı cerrahi operasyonlarda özellikle kalça ve bacak cerrahi işlemlerinde DVT riski yüksektir. Yine yoğun bakımda çok uzun süre yatan hastalarda DVT riski yüksektir. Uçak, tren, araba ile uzun (12 saati aşkın) yolculuklar DVT riskini arttırır.
  • Kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olan durumlar DVT’ye neden olabilir. Bu hastalıkların başlıcaları; Antifosfolipid antikorları, Protein C/S eksikliği, AT3 eksikliği, Faktör5 Lei’den mutasyonu olan durumlardır.

Derin Ven Trombozu (DVT) Tedavisi

Derin ven trombozu tedavisi kliniğimizde 30 yıllık deneyime sahip olan hekimler tarafından uygulanmaktadır. Genel Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahisinde ameliyatsız tekniklere başvuran kliniğimiz SGK anlaşmalı olup tedavilerin tümünde %50’lik bir indirim uygulamaktadır. Ücretsiz muayene ve başvurulan teknik ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim sayfamızda yer alan kanallardan 7 gün 24 saat ulaşabilirsiniz.

Bakırköy Medicalart Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı Medicalart Randevu ve İletişim

TEL1: 0212 265 99 99
TEL2: 0530 478 91 52

MedicinArts