El Üstünde Oluşan Varisler

Yazar 16 Ocak 2018Genel

El Varisleri  Neden Oluşur? Belirtileri Nelerdir?

El varisleri, varisli damar rahatsızlığı, damarların ve valflerin zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Subab görevi gören valfler ve damarlar zayıfladığında, kanı kalbe doğru pompalamakta zorlanmaya başlar. Kalbe doğru pompalanması gereken kan geriye akar ve damar içine toplanır ve varisli damarların oluşmasına neden olur. Varisli damarlar vücudun her yerinde damarlar olduğu için her yerde oluşabilmektedir. Bununla birlikte, bunlar alt vücut bölgesinde daha yaygındır. Bunlar en sık bacaklarda görülür, çünkü kalbe en uzak yer olan bacaklardan kanın tekrar kalbe gönderilmesi, yerçekimi ve basınç nedeniyle daha zor olmaktadır. Eller ve kollar gibi vücudun diğer bölgelerinde de varis oluşumu görülebilmektedir.

El Varislerin Belirtileri

Tüm varislerin damar belirtileri benzerdir; damarlar şişmiş ve ağrıya neden olurlar. Diğer belirtiler arasında, etkilenen bölgede ağırlık hissi, renk bozuklukları, şişme ve damarlarda buruşma ve kaşınma ile ağrı gibi belirtiler gözlenir.

El varisleri semptomlarının bulunduğundan şüpheleniyorsanız, vakit geçirmeden doktora görünmelisiniz.

El üstündeki Varisler için Hangi Tedaviler Uygulanmaktadır?

El variseri ve kol varislerin birçok tedavi türü bulunmaktadır.

Skleroterapi: Doğrudan damara bir kimyasal enjekte edilerek variköz damarın kapanmasına neden olur. Kan bu bölgeye tekrar giremez ve eldeki diğer sağlıklı damarlara yönlendirilir.

Lazer tedavisi: Bu genellikle örümcek damarları ve küçük varisler için kullanılır. Damarın yakınında bir lazer bulunur ve damarların görünümünü azaltır.

Ambulatuvar flebektomi: lokal anestezi uygulanır,  varisli küçük damarlar, kesi yoluyla dışarıya çıkarılır.

Damar ligasyonu: Lokal anestezi uygulanır ve ana tedarikçi damarı kapatarak tedavi edilir. Kusurlu damar daha sonra bağlanır.

El gençleştirme tedavileri: Bu tedaviler varisten kurtulmak için değil, cildin daha genç görünmesi için yapılan birtakım kozmetik uygulamalardır.

  • Ciltteki kırışıklıkları ve güneş lekelerini azaltmak için topikal Retin-A kullanılır.
  • Mikro dermabrazyon, kimyasal soyma ve cilt yenileme işlemi ile, hasarlı cildin dış katmanlarının temizlenmesidir.
  • IPL tedavisi güneş ve yaş lekelerini yok eder.

Varisler, ağrılı, çirkin ve sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, ömür boyu süren bir rahatsızlık olmak zorunda değildirler. Varisli damarlardan kurtulmak için mevcut birçok farklı tedavi çeşidi vardır. Varisli damarların el, yüz, kol ve diğer bölgelerdeki hoş olmayan görünümünü azaltmak için birçok kozmetik yöntem de bulunmaktadır. Bu işlemlerin çoğu ameliyatsız seçeneklerdir ve nispeten az ağrıya neden olur. Ameliyatsız varis tedavi yöntemlerine buradan  detaylıca bakabilirsiniz

Randevu ve İletişim

İstanbul Bakırköy Medicine Art

Tel: 0212 574 25 25
Tel2: 0553 665 64 02
GSM & WhatsApp:0533 031 22 99

Tavsiye Ettiğimiz Merkezler ve Doktorlar

Nişantaşı (Şişli)

Op.Dr. Mehmet Ünal
Op.Dr. Özgür Çiftçi
Adres: Halaskargazi Mahallesi, Rumeli Caddesi No:71/7 Şişli/İstanbul
Tel: 0212 265 99 99
Tel2: 0212 232 99 24
GSM & WhatsApp: 0530 478 91 52

MedicinArts