Varis ameliyatı nedir,nasıl yapılır riskleri nelerdir? Ameliyatsız varis tedavi yöntemleri

Yazar 19 Mart 2018Genel

Varis Ameliyatı Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Varis ameliyatı nedir ve nasıl yapılır? Sorusunu  sizlerden duyar gibiyim.Varis ameliyatı,cerrahi yöntem uygulanarak varisin ve genişlemiş olan safen toplardamarın çıkartma olayıdır.
Varis ameliyatı gerçekleştirldiğinde  artık toplarddamardan aşağı doğru olan istenmeyen kirli kan akışınıda ortadan kaldırmış oluyoruz . Daha net anlaşılması açısından;toplardamarlardaki kirli kan,temizlenmek için akciğerlere gider ve temiz kan haline dönüşür.Eğer  toplardamarlarda,kirli kanın geriye kaçmasını önleme görevini üstlenen kapakçıklar,bu görevi yerine getiremezse,o damar ve bölge varisli bir görünüm kazanırlar. Vücuda yayılma derecesine ve büyüklüğüne   göre değişmekle birlikte,varis ameliyatı zorunlu kılan durum budur.

Varis Ameliyatı Öncesinde Yapılan Hazırlıklar

Ameliyat yapılmadan önce,hastada işlem yapılacak bölgelerin tespit edilmesi gerekir.Bu tespitin amacı yapılacak işlemin doğru  ve   hastaya zarar verme durumlardan kaçınması operasyon yapılacak bölgelerin haricinde fazla kesilerin önüne geçilerek,hem hastanın ilgili bölgesinde oluşacak hasar hem de operasyon sonrasında varisin tekrar kendini gösterme  ihtimali azalmış olacaktır.
Ameliyat öncesinde yapılması gereken bu tespit,doppler aracılığıyla ya da konuyla ilgili gelişmiş bir aydınlatma yöntemiyle yapılmaktadır

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır? Bu soruya cevap vermeden önce isterseniz biraz geriye gidelim günüzümüzden biraz geriye gidersek  varis ameliyatlarında,işlem yapılacak damarın ve bölgenin tespiti gözle yapıldığından,görünmeyen damarlar sorun çıkartabiliyorlardı.
Ayrıca kesilen bölge  büyüklüğü de fazla olduğu için ameliyat sonrası ağrı,düzelme süresiz kalması,tekrar nüksetme gibi durumlarda,olumsuz sonuçlar ortaya çıkabiliyordu.
Günümüzde klasik cerrahi yöntemlere alternatif olarak Lazerle varis tedavi,köpükle varis tedavi radyofrekans varis tedavi, gibi çok başarılı yöntemler  kulanmakla ,bazı durumlarda hala geçerliliğini koruyan ve yapılması gereken ameliyat işleminde bile riskler,eskiye nazaran minimum seviye  indirilmiştir. Duruma göre kasıktan,dizden ya da ayakbileğinden gerçekleştirilen küçük bir kesiyle hastalıklı damar bulunup,tel aracılığıyla stripping venoktomi yöntemi uygulanmaktadır.Bu teknikle hasar ve kanama en aza indirilir

Varis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Bütün  ameliyatlarda  olduğu gibi,bu operasyonu geçirenlerde,belli başlı bazı risklerle karşı karşıyadır.
Peki varis ameliyat riskleri nelerdir,şimdi bu  belli başlı risklere göz atalım

–Pıhtının akciğer damarlarını tıkaması yani emboli(Nadir görülür fakat ölüme sebebiyet verebilir)
–Doku içine doğru kanama olması sonucunda bacaklarda oluşan morluklar
–Dikiş atılarak yapılmışsa bunların çıkması
–Ağrı,sızı ve bunlara bağlı olarak  hastanın durmadan acı hissetmesiVaris Ameliyatı Nasıl Yapılır?
–Damarlarda iltihap oluşması
–Yapılan işlemin büyüklüğüne göre  oluşabilecek izler.
Varis ameliyatındaki  riskler söz konusudur ama  artık gelişmiş tedavi yöntemleri tercih edildiği için
hastalara genelde ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanıyor

Varis ameliyat ücretleri  ve ameliyatsız varis tedavisinin farkları nelerdir?

Varis ameliyat ücretleri nekadar bu tamamen hastane, klinik veya doktora göre değişmektedir Varis hastalığının bacak toplardamar sistemindeki bir bozukluk olduğunu yukarda ifade ettik
Bu bozukluğun tespiti konusunda da ayakta yapılan renkli venöz doppler ultrason yönteminden dille getirmiştik
Bacak toplardamarlarında oluşan varis hastalığının seviyesi ve yeri yapılacak doppler ultrason ile tespit edilir ve varisin başlangıç ve bitiş  mesafesini venöz haritalama ile kayıt altına alınır.
Yapılan bu tetkikler varis tedavisi ücretleri açısından önemlidir.  Çünkü yapılan tetkikler varisin büyüklük küçüklük derecesini belirler.

Varis Tedavisi Ücretleri Varisin Büyüklüğüne Göre Değişkenlik Gösterir

Yapılan tetkikler sonucunda  elde edilen veriler ışığında toplardamar sisteminin neresinde ne büyüklükte varis olduğu tespit edilir.
Böyle bir tespitin yapılmasından sonra bacak toplardamarlarında varisli alanların tedavisi planlanır. Tedavi edilecek alanın büyüklüğü ve uzunluğuna bağlı olarak uygulanacak tedavi ve bu varis tedavisi ücreti belirlenebilir.
Varis Tedavisi Fiyatları bu tetkikler sonucunda ortaya çıkan tespitlere göre ortaya çıkarılır.

Uygulanacak varis tedavisi eğer bütün bir bacak toplardamar sisteminin kapatılmasını içeriyor ise daha kapsamlı bir tedavinin ücreti alınırken kılcal varislere uygulanacak bir kaç seanslık tedavinin ücreti farklı olmaktadır.

Ameliyatsız  Varis  Tedavinin Farkları

 

Varis   hastalığıyla  başı  dertte olan herkese adeta umut oldu. Ameliyatın külfetli aşamalarından korkan ve tedaviye yanaşmayan hastaların tedavi sürecini hızlandıracak olan ameliyatsız varis tedavisi ile ameliyatlı arasındaki farklara gelin hep beraber bakalım;Ameliyattan sonra bölgede iz kalması hastaların en büyük korkusudur. İz kalma endişesini ortadan kaldırmaktadır. Ameliyat ise her zaman iz kalma riskini taşır.Ameliyat olduktan sonra hastanın bir süre istirahat etmesi gerekir fakat ameliyatsız müdahaleden sonra aynı gün hayatınıza devam edebilirsiniz.Klinik ortamı yeterlidir. Fakat eski usulde ameliyathane koşullarının oluşturulması şarttır.Ameliyatlı tedavide hastaya acı hissetmemesi için anestezi uygulanır ve ek hastalıklar ameliyatın riskini çoğaltır. Ameliyatsız varis tedavisinde ise anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve dolayısı ile ek hastalıklar sorun teşkil etmez.Her yaş grubunun sorunu olabilir. Ameliyat için belirli bir yaşı beklemek gerekir. Fakat ameliyatsız tedavide yaş sınırı yoktur.

MedicinArts