Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır? Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Yazar 26 Nisan 2018Genel

Varis ameliyatı nasıl yapılır ve varis neden olur sorularına detaylı cevap vermeye çalışalım.Varis toplardamarların genişlemesi olarak tanımlanır. Kanın kaçıp damarlarda birikmesi hali ile varis oluşumu başlar ve böylelikle damarlar genişler hatta damarlar kıvrılmaya bile başlar. Bu durum özellikle kadınlarda çok sık görülür.Varis genetik bir hastalık olduğundan ailede varsa görülme riski çok fazladır. Genetik açıdan risk altında olanlarda damarlar ince ve genişlemeye uygun haldedir. Varis genelde hareketsiz çalışanlarda ya da çok ayakta kalanlarda görülmektedir. Bacaklar varisin en çok görülen yeridir. Varisin tanısı bir kalp damar cerrahi uzmanı tarafından konulabilir.Şimdi varis tedavi yöntemleri ve varis ameliyatı nasıl yapılır  onlara bakalım.

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis tedavisinde kullanılacak yöntemler arasında varisin durumuna göre muayene sonrası kalp damar cerrahisi uzmanı karar verir. Yöntemlerden ilki dışarıdan lazer enerjisi uygulayarak tedavi yapılmasıdır. Yine dışarıdan radyo frekans enerjisi ile bir başka varis tedavi yöntemi oluşturulabiliniz. İğne ve köpükle varis  tedavisi ile varisli damarlar üzerinde tedavi uygulayarak düzelmesi sağlanır. Bir diğer seçenek ilaç tedavisidir. İlaçla birlikte varis çorbası kullanımı sonrasında alınacak netice beklenir. Bütün bunlardan cevap alınamadığı takdirde tek çözüm cerrahidir.

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vari ameliyatı nasıl yapılır? Varis rahatsızlıklarında ameliyat her zaman son seçenektir. Önceki varis tedavi yöntemlerden cevap alınamadığı takdirde başvurulur. Ameliyatında amaç toplardamar içinde bozulmuş kapakçıkları ve basıncı düzeltmektir. Kan akımının yön değiştirmesi ile birlikte ameliyat cevap vermiş ve eğrilmiş damarlar düzelerek tekrar ortaya çıkması riski ortadan kalkar. Ameliyat öncesinde mutlaka tetkikler ve kan testleri yapılmaktadır. Bunların başında kan sayımı , Ekg, kanama ve pıhtılaşma sorunu yaşayıp yaşamayacağı , böbrek fonksiyonları testleri uygulanır. Ameliyat sonrası hastanede yatış çoğu zaman istenmez. Sadece evde istirahat uygulanır. Varis ameliyatı genel anestezi altında uygulanır.

Varis görülme risk faktörleri olarak genetik etki içerisinde olanlarda, kronik öksürük durumu yaşayanlarda, özellikle kadınlarda, hamilelik döneminde, kilo fazlası olan kişilerde ihtimal yüksektir. Varis tedavileri için en uygun zaman diliminin yaz sıcağından etkilenmeme adına sonbahar ve kış ayları olması önerilir. Varis tedavi edilmezse gerek bacaklardaki görüntü gerekse yaşanan bacak ağrıları ve kramplar hatta kanamalara kadar süregelen bir durum yaşanmaya başlanır. Bu şikayetler bazında kesinlikle varis tedavisine başlanılmalıdır.Son yıllarda  hastalarımız artık lazerle varis tedavisi yöntemini daha fazla tercih ediyor.Sırası geldiğinde lazerle varis tedavisi yöntemini açıklamaya çalışacağız

MedicinArts