Varis Neden Olur?

Yazar 21 Eylül 2017Varis Tedavi Hizmetlerimiz

Varis neden olur ? Varis vakasının meydana çıkmasına birçok faktör neden olabilir. Bu nedenlerin bilincinde olmanın hastalıktan korunmanızda faydalı olacağını düşünüyor ve ayrı ayrı değerlendirmek istiyoruz. İşte varise neden olan etkenler.

 

 

varis neden olur,ameliyatsız varis tedavi yöntemleri

Varis neden olur? Varise neden olan etkenler?

Genetik: Hastalığın ailesel olarak venöz kapakçık disfenksiyon sebebiyle sıklıkla aile bireyleri arasında rastlanan bir durumdur. Akrabalar arasında sık görülen varisli hastalar gözlenmektedir
Uzun süre ayakta kalma: Bu daha çok sabit ayakta kalan kişilerde görülür. Yürüyüş ve koşu yapmak tam aksine varis oluşumunu kasları geliştirdiği için azaltmaktadır. Berber, fırın çalışanları, hemşire ve öğretmenler bu duruma örnek mesleklerdir.

Yaş: Yaş ilerledikçe venöz sistem içinde kapakçıkların fonksiyonunu yitirmesi veya düzensiz çalışması sonucu oluşur.

Menopoz: Hormonal değişimlere bağlı olarak östrojen ve progesteron düzensizliği ve yetersizliğine bağlı olarak toplardamar kapakçıklarında yetersizlik gelişir. Bunu takiben venöz yetmezlik ve varisler ortaya çıkar.

Gebelik: Gebelikte büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için kan hacmi artar. Dolaşımdaki fazla kan bacaklarda kan göllenmesini ve toplardamar basıncının artmasına sebep olur. Ayrıca büyüyen bebeğin ana toplardamarlara bası yapması sonrası toplardamar akımında azalma dolayısıyla bacaklardaki toplardamar basıncında artış olacağından varis oluşumu kolaylaşır.

Travma: Bacaklarda olan ortopedik operasyonlar, kesiler travmaya bağlı sekonder toplardamar fonksiyonlarındaki bozulmaya bağlı oluşabilir.

Obezite : Buda daha önce gebelikte anlatılan durum gibi ana toplardamara olan basıdan ve bacaklardaki yağlanmanın toplardamar fonksiyonunu bozduğundan varis oluşumu kolaylaşır.

Doğum kontrol hapları: Çalışmalarda varis ile ilişiği aslında bu ilaçların doğrudan bulunmamıştır. Sıklıkla sorulduğu için bu konuya değinmek istedim. Fakat bu ilaçlar varis yapmamasına rağmen ilacı kullanan kişilerde derin ventramboze ve pulmoneremboli riski bulunmaktadır. Derin ventramboze gelişen kişilerde varisleşme sıklıkla gelişmekte ve bunun tedavisi yapılmamaktadır. Bundan dolayı doğum kontrolü hapları kullanan kişiler uzun süre yolculuklarda her 2 saatte bir mola ve yürüyüş yapması ayrıca uçak yolculuğu yapanlarda kan sulandırıcı iğne yapmaları önerilmektedir. işte varis neden olur sorusuna verilen cevaplarda görülüyor ki hem genetik hemde dış etkenler sonucu varis oluşumu meydana geliyor.Bu durumda korkulacak bir duru yok son yıllarda gelişen lazerle varis tedavi yöntemi yada köpükle varis tedavi yöntemleri sayesinde varis ağrısız acısız bir şekilde tedavi ediliyor

Bakırköy Medicalart Randevu ve İletişim

Tel1: 0212 573 50 75
Tel2: 0533 031 22 99

Nişantaşı Medicalart Randevu ve İletişim

TEL1: 0212 265 99 99
TEL2: 0530 478 91 52

 

MedicinArts